Cały internet na płycie CD

Felieton

Opublikowany: kwi 01, 2019

Dziś StackOverflow zmienił szatę graficzną na zgodną ze standardami lat 90-tych, co spowodowało przypływ nostalgii i wspomnień. Ciekawe, czy ktoś z Was pamięta, jak w latach 90-tych można było surfować w Polsce w Internecie? Czasy nie były zbyt łaskawe dla internautów. Telefoniczny (0202122) dostęp do sieci nie zawsze działał (a w mniejszych miastach wcale), a poza tym był bardzo drogi (np. 35 gr za 6 minut) i bardzo powolny (56 kb/s, jeśli linia telefoniczna była dobrej jakości). Jak już trzeba było coś w sieci zrobić, to zwykle robiło się to z zegarkiem w ręku i liczyło każdą sekundę… albo korzystało z kafejki internetowej.

Zrzut ekranu 2019-04-1 o 12.51.03.png

Na tych podwalinach wyrosły wydawnictwa prasowe, które “publikowały internet” w czasopismach z dołączonymi płytami CD. MIesięcznikiem, który skupiał się na prezentacji istniejących stron WWW w wersji off-line, był wydawany w latach 90-tych przez Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe S.A. magazyn “Magazyn internetowy //www.“.

Czasopismo WWW skupiało się na przeglądzie istniejących stron www.

DSC_0274-1024x678.jpg

Internet 1.0

Oczywiście w tamtym czasie mieliśmy do czynienia ze statycznymi stronami internetowymi, które były nastawione wyłącznie na prezentację treści, a cała multimedialność sprowadzała się do mrugających gifów…

Jednocześnie strony były bardzo proste. Grafiki miały bardzo małą rozdzielczość, a pliki html zawierały jedynie treść. Skutkowało to tym, że całość zajmowała również mało miejsca.

Zawartość płyty CD

Na płycie CD w każdym numerze znalazło się więc kilkadziesiąt pobranych z internetu stron internetowych. Strony były starannie wybrane przez redaktorów i opisane w papierowej części czasopisma. Wkładając płytę do napędu CD można było poczuć się jak w prawdziwym internecie. Wśród umieszczonych na CD stron dało się znaleźć:

  • encyklopedie,
  • galerie zdjęć,
  • kursy językowe,
  • poradniki,
  • prezentacje multimedialne,
  • kursy IT (na przykład HTML).

DSC_0283-1024x678.jpg

Kurs HTML w papierowej części czasopisma.

Co można było przeczytać w takim magazynie?

Podczas gdy na CD były kopie stron i programy (freeware, shareware, dema), które warto mieć, magazyn papierowy przedstawiał zagadnienia związane z internetem. I tak można było przeczytać tam o podstawach HTML; o tym, że coraz więcej seniorów używa internetu; że jakieś biuro podróży ma na swojej stronie błędne ogłoszenia o wycieczkach; że strona www może być dobrym sposobem na reklamę; że w internecie można znaleźć i ciekawe i niebezpieczne treści; o tym, jakich programów użyć do stworzenia animowanych gifów; że już niedługo kobiet w IT będzie więcej niż mężczyzn (!); że jakiś uniwersytet w USA otwiera kierunek związany z internetem; że ktoś zaczyna w internecie nadawać stacje radiowe… Były również działy poradnikowe, oraz takie z pytaniami czytelników i odpowiedziami ekspertów. Czy było to potrzebne?

DSC_0286-1024x678.jpg

Było. Dostęp do internetu był wtedy bardzo ograniczony. Często trzeba było korzystać z kafejek internetowych *, żeby mieć go w ogóle. Przez chwilę człowiek mógł się poczuć jakby ten internet był rzeczywiście na wyciągnięcie ręki. Czasopismo upadło jednak bardzo szybko, gdy firmy telekomunikacyjne udostępniły na dużą skalę stały dostęp do sieci w dobrej cenie. Zniknęły wtedy zarówno takie gazety, jak i kawiarenki internetowe.

Zbiory płyt, które po nich pozostały, są jednak świetnym archiwum niemal prehistorii www, do której lubię czasem wrócić, żeby przypomnieć sobie, jak bardzo zmienił się nasz świat.dr Błażej Zyglarski

Autoryzowany Trener Apple (Swift), praktyk z wieloletnim doświadczeniem

Od lat pasjonat technologii mobilnych. Autor dziesiątek aplikacji dla systemów iOS, tvOS i watchOS. Wykładowca na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Praktykujący deweloper iOS. Współzałożyciel Asuri Solutions.


Image
Programowanie Swift
Swift on Windows
wrz 23, 2020
Image
Felieton
Zarabianie Schrodingera
wrz 03, 2019
Image
Felieton
Rozliczanie aplikacji sprzedanych w AppStore
cze 10, 2019
Image
Felieton
Cały internet na płycie CD
kwi 01, 2019
Image
Nauka programownia
Swift: O co chodzi z tymi kolejkami?
lut 17, 2019

Nasze szkolenia